Néhány dísznövény betegség és leírásuk
Fenésedés; Botritisz, vagy szürkepenész; Palántadőlés; Ödéma, vagy vízkór; Gyökérrothadás; Korompenész; Szárfeketedés; Szártőrothadás; Levélfoltosodás; Lisztharmat; Rozsda; Vírus; Baktérium;
Dísznövény Webáruházunkban minden dísznövény-leírás végén részletesen megtalálja az adott dísznövény lényeges betegségeit, kártevőit és a lehetséges védekezési módokat, permetezőszereket
(tekintse meg például a japán díszcseresznye betegségeit, kártevőit a termékoldalon
görgessen egészen a BETEGSÉGEI, KÁRTEVŐI mezőig!)
Fenésedés
(Colletotrichum orbiculare)
Pálmafélék, Fikuszok jellegzetes betegsége (a képen uborkán látható)
Fenésedés
(Colletotrichum orbiculare okozza)
Pálmafélék, Fikuszok és más, erre fogékony növények levelén bemélyedt, fekete foltok jelennek meg. A levélcsúcsokon esetleg sötétbarna csíkok is előfordulnak. A betegség meleg, nagyon párás környezetben kifejezettebb, ezért üvegházakban gyakoribb az előfordulás, mint a lakószobában tartott dísznövények esetében.
A fertőzött leveleket távolítsuk el, a növényt benomil hatóanyagú Fundazol 50 WP-vel permetezzük le és tartsuk száraz helyen.
Szürkepenész
(botritisz)
Szürkepenész gyümölcsön, … bármely növényi részen
megjelenhet
Szürkepenész
(Fusarium oxysporum f.sp.callistephi))(botritisz
A növény bármely föld feletti pontján megjelenhet a szürkepenész ‘gyep’. Ellepheti a leveleket, szárakat, virágbimbókat és a virágokat, ha a növény környezete párás, hűvös és nincs légmozgás. A puha levelű növényeket támadja leginkább.
A megtámadott részeket távolítsuk el és szobanövények esetében cseréljük le a penészes földet, majd benomil hatóanyagú Fundazol 50 WP-vel permetezzünk.
Palántadőlés
(Pythium ssp. okozza)
Csak fertőtlenített földet használjunk a palántakészítéshez
Palántadőlés
(Pythium ssp. okozza)
Fiatal palánták gyökerét, szártövét támadó gombás
rothadás, mely a föld felett közvetlenül a szár elfonnyadását okozza.
Aranyszabály, hogy csakis fertőtlenített földet használjunk, ne vessük sűrűn a
magokat és ne öntözzük túl a növényeket.
Távolítsuk el a megtámadott példányokat, javítsunk a szellőzésen és tegyük
hűvösebb helyre a többi palántát. Végül cineb
hatóanyagú szerrel öntözzük be őket.
A túlöntözés következménye, ez növényi védekezés
Ödéma, vagy vízkór
A levelek fonákján néha kemény, parás kinövések jelennek meg. A bajt nem gomba, vagy baktérium okozza: ez tulajdonképpen a növény reakciója a fényszegénységgel párosuló túlöntözésre.
Az erősen megtámadott leveleket el kell távolítani. Kielégítően megvilágított helyen, az öntözés ritkítása nyomán, egészséges, új levél fejlődik majd.
Gyökérrothadás
(Phytophtora)
Első jele a levelek sárgulása, fonnyadása
Gyökérrothadás
(Phytophtora)
Pusztító betegség, amire különösen a kaktuszok, egyéb szukkulensek, a cserszömörce és a levendula érzékenyek. Első jele a levelek megsárgulása, fonnyadása, amit barnulás, majd a növény pusztulása követ. Oka a túl vizes talaj előidézte gombás fertőzés.
A növényt csak egyfajta ‘sebészeti’ beavatkozással menthetjük meg, bár a siker még ebben az esetben sem szavatolt, idős, kiültetett dísznövények esetében pedig nem kivitelezhető ez a gyógymód:
Tartsuk a földlabdát vízcsap alá és távolítsuk el a gyökerek közül az összes földet. Fektessük a növényt egy asztalra és vágjuk le egy éles késsel a barna, puha gyökereket. A rothadás jeleit mutató szárakat, leveleket szintén, majd az egészséges föld feletti részt is vissza kell vágni, azért, hogy egyensúlyt tartsunk a megcsonkított gyökérzet nagyságával. Ültessük át a dísznövényt új cserépbe, friss földkeveréket használjunk. Fundazol 50 Wp oldatával öntözzük be a földjét. A cserepet viszonylag jól megvilágított helyre tegyük, közvetlen napfény ne érje a kezelt dísznövényt. Addig ne öntözzük újra, amíg új hajtás nem jelenik meg rajta, majd ezután is figyeljünk a víz-adagokra, nehogy túlöntözzük.
A tetvek által kiválasztott, ragacsos mézharmaton él
Korompenész
Fekete gombafaj, mely a levéltetű, pajzstetű és a viaszos pajzstetű által kiválasztott, ragacsos mézharmaton él. Ez a csúnya penészféleség lényegében nem élősködik a növényen, viszont elterjedése során, a pólusok eltömése révén, valamint a napfény felfogásával gátolja a növekedéshez szükséges asszimilációs folyamatokat.
Nedves ruhával mossuk le, majd tiszta, meleg vízzel öblítsük le a leveleket. Az újabb fertőzés elkerülése érdekében védekezzünk a mézharmatot termelő élősködők (levéltetvek) ellen.
Szárfeketedés
(Fusarium oxysporum f.sp.callistephi)
Ezt is a botritisz okozza
Szárfeketedés
(Fusarium oxysporum f.sp.callistephi)
Hajtásdugványokon, elsősorban a muskátlin jelentkező betegség. A dugvány talpi része megfeketedik, okozója: botritiszes rothadás. A lehető leggyorsabban távolítsuk el a megtámadott dugványt. Az ok túlöntözés, vagy a talaj túlzott tömöttsége lehet, amely megakadályozza a fölösleges víz elfolyását.
A következő dugványozásnál ügyeljünk, hogy ne öntözzünk túl, ne takarjuk le a ládát üveggel vagy fóliával.
Szártőrothadás
(Rizoktónia, illetve Fuzárium okozta gombabetegség
Gyorsan terjedő gombás betegség
Szártőrothadás
(Rizoktónia, illetve Fuzárium okozta gombabetegség)
A rizoktónia a szár bemélyedését idézi elő a talaj felszíne felett közvetlenül, a fuzárium pedig, barna elszíneződést okoz a száron és másutt, amelyből aztán sűrű, fehér penészpárna alakul ki. A szártő, vagy a szár egy része megpuhul, majd megrothad. A gombás fertőzés rendszerint gyorsan terjed és elpusztítja a dísznövényt.
Az egyetlen hatásos ‘gyógymód’, ha a dísznövényt edényestől, földestől kidobjuk. Ha a bajt korán felfedeztük, megpróbálhatjuk a beteg részek kivágásával megmenteni a növényt, majd a továbbiakban kerülni kell a túlöntözést, a rossz szellőzést, vagy a növény hűvös helyen tartását!
Levélfoltosodás
Gomba is, baktérium is okozhatja
Levélfoltosodás
Érzékeny dísznövények (például a Dracaena) levélzetén megjelenő barna, nedves foltok. Súlyos esetben a kisebb foltok kiterebélyesednek, összefolynak és elpusztítják az egész levelet. A betegséget gomba is baktérium is okozhatja.
A legokosabb, ha a fertőzött leveleket eltávolítjuk, majd elégetjük. Ezután a dísznövényt benomil hatóanyagú Fundazol 50 WP-vel permetezzük le és pár héten át szárazon tartjuk, vízzel se párásítsunk!
Lisztharmat
Se nem gyakori, se nem gyógyíthatatlan
Lisztharmat
Gombás betegség, amely a levelek felszínén alakul ki. Foltos, vagy az egész levelet beborító, fehér lisztszerű bevonatot képez. A botritiszes rothadással szemben ez a dísznövény betegség se nem gyakori, se nem gyógyíthatatlan, de eltorzítja a növényt, könnyen átterjedhet a szárakra és a virágokra is.
Az erősen fertőzött leveleket távolítsuk el. Permetezzük a növényt benomil hatóanyagú Fundazol 50 WP-vel, vagy dinokap hatóanyagú szerrel.
Rozsda
Nem gyakori betegség
Rozsda
Nem gyakori dísznövény betegség. A muskátlit támadja: a levelek fonákján barnás, koncentrikus körökben elhelyezkedő spóratelepek jelennek meg.
Nehéz útját állni. A fertőzött leveleket el kell távolítani és el kell égetni, a szellőzésen javítani kell és mankoceb hatóanyagú szerrel kell permetezni a növényt. A rozsdával fertőzött dugványokat nem szabad szaporítani.
Almamozaik vírus hatása az almafa leveleire
Vírus
A vírusok igen apró, szabad szemmel nem látható szervezetek, csak az általuk okozott tüneteket érzékeljük. Válogatás nélkül, minden növényt megtámadhatnak. Nem ismerünk egyértelműen vírusfertőzésre utaló tüneteket. Előfordulhat, hogy a növény erősen visszamarad a fejlődésben, a szárak gyakran torzultak. Vírus hatására a leveleken sápadt-zöld, vagy sárga pöttyök, kisebb foltok jelennek meg. a színes virágokon nagy, fehér csíkok tűnhetnek fel. A vírust hordozhatják rovarok is, de megeshet, hogy már vásárláskor is benne van a növényben.
A bajt nem lehet gyógyítani, ha a diagnózis egyértelmű, azaz kiderül, hogy a dísznövény betegség vírusos eredetű, akkor dobjuk ki a növényt!
Baktérium
Sokféle dísznövény betegség okozói
Baktérium
A növényi betegségek kb. 20%-át baktériumok okozzák. Úgyszólván minden gazdasági növényünknek van baktériumos kórokozója. Egyes növényeket 5-6 baktériumfaj is károsít. Az ismert baktériumos növénybetegségek száma meghaladja a 200-at. A kórtünet igen sokszínű: egyesek az edénynyalábrendszerbe jutva szétterjednek a növényben és részleges, vagy teljes hervadást okoznak. Mások rendellenes sejtburjánzásra késztetik a növényt, különféle tumorokat, rákosdaganatokat okozva. Kiválthatnak még korhadást, üszkösödést és rothadást, amit rendszerint kellemetlen szag kísér. A baktériumos növénybetegségek kifejlődésének általában a meleg, párás idő kedvez. A baktériumok viharos esőzések után járványszerűen elterjednek.
Hatásos kémiai védekezés ellenük jelenleg nem ismeretes. Az antibiotikumokkal folytatott kísérletek biztatók. Fontos a higiéniai rendszabályok betartása.
Dísznövény Webáruházunkban minden dísznövény leírás végén részletesen megtalálja az adott dísznövény lényeges betegségeit, kártevőit és a lehetséges védekezési módokat, permetezőszereket
(tekintse meg például, a télizöld fagyal betegségeit, kártevőit)