A dísznövények kártevői sok kellemetlenséget és esztétikai gondot jelentenek, ezért ismeretük és a védekezési módok alkalmazása kiemelten fontos!
A dísznövények nemcsak a kertünk szépségét növelik, hanem a környezetünket is gazdagítják. Azonban a dísznövények kártevői komoly problémát jelenthetnek, amelyek nemcsak a növények egészségét, hanem a kert esztétikáját is veszélyeztetik. Ebben a bejegyzésben bemutatjuk, hogy melyek a leggyakoribb dísznövények kártevői. A kártevők által okozott károk, hatások, valamint ezek elleni védekezési lehetőségek is megtalálhatók.
A dísznövények kártevői és leírásuk néhány példán bemutatva:
| Levéltetű | Szamócaatka | Gyökérfonálféreg | Viaszos pajzstetű, vagy gyapjastetű |
| Pajzstetű | Barázdás hátú vincellérbogár | Hernyó | Fülbemászó | Gyászszúnyog |
| Takácsatka | Tripsz | Üvegházi molytetű, vagy liszteske | Májusi cserebogár |
Dísznövény Webáruházunkban minden dísznövény leírás végén részletesen megtalálja az adott dísznövény lényeges betegségeit, kártevőit és a lehetséges védekezési módokat, permetezőszereket
(tekintse meg például, a japán díszcseresznye betegségeit, kártevőit)
görgessen egészen a BETEGSÉGEI, KÁRTEVŐI mezőig!)
Levéltetű
(Aphididae)
A kép címe: Szépséges levéltetű (made by) készítette: Takács Attila
http://www.takacsattila.hu
A levéltetvek a dísznövények kártevői közül a legelterjedtebb kártevők közé tartoznak, amelyek a dísznövények levelein élnek. Ezek a kis, zöld, narancssárga vagy fekete rovarok a növény nedveit szívják, ami gyengíti a növényt és gátolja a fejlődését. A levéltetvek általában a fiatal hajtásokon leveleken és a virágbimbókon találhatók, és gyorsan szaporodnak, ha nem kezeljük őket időben.
Hatások: A levéltetvek által okozott károk közé tartozik a levelek sárgulása, torzulása és a növények növekedésének lelassulása. Emellett a levéltetvek által termelt mézharmat vonzza a feketefejű gombákat, amelyek további problémákat okozhatnak. Bármilyen lágy szövetű növényt megtámadhatnak. A növényt legyengítik és a ragacsos mézharmatot hangyák gyűjthetik, sőt egyes esetekben, a levéltetveket, mint ‘csordájukat’ telepítik.
Malation és deltametrin tartalmú rovarölő szerekkel védekezzünk ellenük, lehetőleg az inváziót látva azonnal. Szobanövényekről a támadást észlelve le is szedhetjük, így vegyszer nélkül is védekezhetünk. Természetesen amikor a tetvek ellepik a növényt, ez már nem hatékony, ilyenkor Pirimor spray-t lehet használni.
Szamócaatka
(Tarsonemus pallidus)
Ezek itt ők
Parányi atkafaj. A levelek fonákán, szabad szemmel finom porrétegnek tűnnek. A szamócán kívül kedvelik a Cikláment, az Impatienst, a Pelargoniumot /muskátlit és a Saintpaulinát /Fokföldi ibolyát. A fertőzött növény visszamarad a fejlődésben, a levélszélei felpödrődnek, szára megcsavarodik, virágbimbói elsorvadnak. A szamócaatka a párás környezetben terjed el.
A megtámadott leveleket semmisítsük meg, erős fertőzés esetén atkaölő permetezés szükséges lehet.
Gyökérfonálféreg
(Meloidogyne incognita)
A gyökérfonálféreg, vagy Nematoda őshazája Mexikó
Szerencsére nem gyakori élősködő, ez a mikroszkopikus méretű, talajlakó féreg. Fertőzésének elkerülése érdekében minden esetben ellenőrzött, fertőtlenített, garantáltan kártevő-mentes termőföldet használjunk a növényeink ültetéséhez, akár díszkerti-, akár szobai dísznövényeket ültetünk, vagy átültetünk. Ha egy szobanövény látható ok nélkül tönkremegy, távolítsuk el a cserépből és ha nagy, parás megvastagodásokat látunk a gyökéren, akkor ez a gyökérfonálféreg fertőzésének biztos jele.
Az egész növényt azonnal meg kell semmisíteni. Ne dobjuk a díszkert földjére sem!
Viaszos pajzstetű, vagy gyapjastetű
(Pseudococcoidae)
Vattába ágyazott evőgép
Fehér, vattaszerű bolyhokkal borított, apró dísznövény-kártevő. Számos növény levelének fonákán, vagy szárán megjelenik, előfordulhat nagy csoportokban is. Súlyos fertőzés esetén hervadást, sárgulást, levélhullást idéz elő.
Ha enyhébb az eset, nedves ruhával, vagy vattacsomóval el lehet távolítani őket. Erős támadás esetén legjobb, ha hetente malation hatóanyagú, vagy levélen beszívódó rovarölő szerrel permetezzük a növényt. A felszínen ható szerek ellen kitűnően védi őket a viaszos gyapjuk.
Pajzstetű
(Coccoidea)
Hát …, ez nem túl szép látvány
A levelek fonákán, különösen az erezeten megtapadó apró, barna pajzs alakú élősködő. A helyüket nem változtató rovarkártevők. Kifejlett rovarokat viaszos, külső pajzs védi a külvilág támadásaitól, mondjuk a permetező szerektől is. Azonban, az olajos permetezőszerek elzárják a levegőtől őket, védekezzünk ilyen szerekkel, vagy zsírsav tartalmú szerekkel, melyek a viaszpajzsot oldják.
Szobanövények esetén egy nedves ruha, vagy vattacsomó megteszi a hatását, így le lehet őket mosni. Eltávolításuk után az egész növényt fújjuk le malation hatóanyagú szerrel, ha késlekedünk levél sárgulás és ragacsos mézharmat képződés várható, melyen megtelepszik a fekete korompenész.
Barázdáshátú vincellérbogár
(Otiorchynchus sulcatus)
Gyorsan pusztítja a gyökereket …
A kifejlett bogár a leveleket támadja. Repülni nem tud, futni annál inkább. Nyár elején rakja petéit, melyek hamar kikelnek, és ezek az igazi kártevők: a 2,5 cm nagyságú, bársonyos lárvák. A lárva a földben él és gyorsan pusztítja a gyökereket, hagymákat és gumókat. Fehér színű, C alakban meggörbülő kukac. A növényi gyökérnyakat körbe rágja, a gyökereket elrágja, a növény pusztulását okozza. Mire a növény fonnyadni kezd, addigra a gyökérzetet már súlyos kár érte.
Azonnal öntözzük be a földet piretroid tartalmú készítménnyel. Ezt használhatjuk megelőzésre is, ha a ciklámen, vagy a kankalin levelein bogarakat találunk.
Hernyó
(Lepidoptera)
Mondható erről is, hogy Szépséges…
A leveleken található lyukak hernyó jelenlétére utalnak. Van olyan faj, mely ezüstös szállal szövi be a leveleket. A hernyókat keressük meg az észleléskor azonnal, amennyiben csak néhány egyed található, akkor fizikailag semmisítsük meg őket. Ha nagyobb az invázió, akkor fenitrotion alapú rovarölő-szerrel védekezzünk.
A melegházakban sok lepkefaj hernyója károsítja az itt található növényeket, de a szobanövényeket a lakásunkban már ritkán lelik meg. Ha mégis akkor azonnal semmisítsük meg őket: leszedés, majd megsemmisítés. Belső térben csak kivételesen használjunk vegyszereket.
Közönséges fülbemászó
(Forficula auricularia)
Kertben és lakásban egyaránt előfordul
Sötétbarna színű, csipeszalakban végződő farkú rovar. Kertben és a lakásokban egyaránt megtalálható kártevő. Napközben elbújik, csak éjszaka táplálkozik növények leveleivel, virágszirmokkal. Cakkos szélű lyukakat hagy maga után. Előfordul azonban, hogy teljesen lecsupaszítja a leveleket. Ha meglátjuk távolítsuk el, a levelek fonákján keressük, vagy rázzuk meg a virágokat.
Permetezésre ritkán van szükség.
Gyászszúnyog
(Sciara hemerobioides)
A lárva az, ami károsít (a képen a hím és a szárnyatlan nőstény gyászszúnyog látható)
Az apró, fekete, kifejlett rovarok, melyek a növények körül repkednek, nem kártékonyak. Ám a petéikből kikelő, kicsi, fekete fejű lárvák már károsak lehetnek. A lárva a talajban levő szerves anyagokkal táplálkozik, előfordul azonban, hogy a fiatal gyökereket is fogyasztja. Különösen párás körülmények esetén okozhat bajt.
Malation hatóanyagú szerrel védekezzünk ellene. A gyászszúnyogok természetes ellenségei a pókok.
Takácsatka
(Tetranychus urticae)
Mindenevő dísznövénykártevő
A takácsatkák mikroszkopikus méretű kártevők, amelyek a levelek alsó oldalán élnek. Ezek a kis pókszerű lények a növény nedveit szívják, és a levelek sárgulását, majd barnulását okozzák, végül a levél le is hullik. A takácsatkák különösen meleg és száraz időjárásban szaporodnak el.
Hatások: A takácsatkák által okozott károk a levelek elhalásához vezethetnek, ami végül a növény pusztulásához is vezethet. A fertőzött növények gyengébbek lesznek, és érzékenyebbek a betegségekre. Meleg és száraz viszonyok között szinte minden növény leveleinek fonákját megtámadhatja, ugyanígy nem válogat a szobanövények között sem. A levelek és a szárak között időnként fehér, pókhálószerű szövedéket is találunk. A tuját is támadja a száraz nyári hónapokban, majd szívogatásai nyomán a kora őszi párásabb viszonyok között gombafertőzés hatására a tuja leveli tömegesen megbarnulnak, tehát az atkák elleni hatásos védekezéssel az őszi probléma sem lép fel.
Az atkákat észlelve ajánlatos azonnal elkezdeni a deltametrin, vagy malation tartalmú atkaölő szerek alkalmazását, a fertőzés idején napi szinten permetezzünk.
Tripsz
(Triphidae ssp)
Aprók, feketék, nem a legveszélyesebbek
A szobanövények kevésbé veszélyes, apró fekete kártevője, amely azonban időnként igen elcsúfítja pl. a Begoniát, Fuchsiát és Codiaeumot. A rovarok levélről levélre repülnek, vagy ugrálnak, közben ezüstös ürülékcsíkokat hagynak maguk után. Nagyobb baj azonban az, hogy bepettyezik és eltorzítják a virágokat. A növény a fertőzés hatására a fejlődésében visszamarad.
Deltametrin, dimetoát, vagy fenitrotion hatóanyagú szerrel permetezzünk az észlelés után azonnal.
Üvegházi molytetű vagy liszteske
(Trialeurodes vaporariorum)
Molylepkéhez hasonló, de apró, és liszteskének is nevezik
Apró, fehér a molylepkéhez hasonló. A dísznövények kártevői közül az egyik legkellemetlenebb dísznövény kártevő. Közép-Amerikából származik és a fűtött növényházakban egész évben szaporodik. Szabad földön nem telel át, de a palántanevelőből a palántán kikerülhet, és ott is komoly gondokat okozhat. Megfelelően magas hőmérsékleten igen gyorsan szaporodik. Életciklusa 30 nap, így egy évben 10-12 nemzedék is fertőzhet. Sok tápnövényű faj, de különösen az uborka- és a paradicsomhajtatásban, valamint a palántanevelésben, és a cserepes dísznövény-termesztésben (afrikai ibolya, muskátli, fukszia, mikulásvirág, begónia, hibiszkusz) okoz gondot. A lárvái a levelek fonákján élősködve szívják a növény nedvét, ragacsos mézharmatot hagyva maguk után. A fertőzött levelek megsárgulnak és lehullanak. A molytetvek gyorsan terjednek egyik növényről a másikra.
A védekezés ellenük épp a szaporaságuk miatt, valamint, hogy a lárvája is és a kifejlett rovar is károsít, igen nehéz. Deltametrin hatóanyagú szerrel permetezzünk, lehetőleg 3 naponta.
Májusi cserebogár
(Melolontha melolontha)
Kifejlett rovar (Igazi károsító a talajban élő lárvája)
A cserebogarak lárvái a talajban élnek, és a gyökereket támadják meg. Ezek a kártevők különösen veszélyesek a fiatal dísznövények számára, mivel a gyökerek károsodása a növények elhalásához vezethet.
Hatások: A cserebogarak lárvái által okozott károk a növények gyengüléséhez és a növekedés leállásához vezethetnek. A fertőzött növények gyakran sárgulnak, és a levelek lehullhatnak.
Azonnal öntözzük be a földet piretroid tartalmú készítménnyel. Ezt használhatjuk megelőzésre is.
Dísznövény Webáruházunkban minden dísznövény leírás végén részletesen megtalálja az adott dísznövény lényeges betegségeit, kártevőit és a lehetséges védekezési módokat, permetezőszereket
(tekintse meg például, a télizöld fagyal betegségeit, kártevőit)